Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná

Třezalka je zlatožlutá bylina, která je hojně rozšířena v Evropě, Asii a severní Africe. U nás se vyskytuje na prosluněných stráních a loukách, kde kvete od července do konce září. Pokud ji chceme bezpečně poznat, stačí rozmačkat pár lístků, ze kterých vyteče načervenalá šťáva.

V současnosti se využívá hlavně při léčbě depresí , úzkosti, nespavosti, zánětu trojklaného nervu  a celé řadě potíží spjatých s nervovou soustavou,  ale kromě toho má také antivirové a hojivé účinky a léčí také průjem. Je výborná na uvolnění namožených svalů, na modřiny, poranění a otoky, na zjemnění drsné pokožky. Třezalkový olej je skvělý na zmírnění bolesti  poranění a při léčbě zánětu, na spáleniny a popáleniny i od sluníčka.

 

Třezalkový čaj – Pro výrobu čaje se používá celá nať s květy – čajovou lžičku zalijeme ¼ l horké vody a krátce vyluhujeme. Je vhodný při nervových obtížích, nespavosti a neklidu, průjmu, zánětu trojklaného nervu.

Třezalkový olej – Janův olej – vynikající pomocník, který by neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Květy nasbírané za slunečného dne napěchujeme do sklenice a zalijeme panenským olejem. Necháme odstát na teplém světlém místě 2-3 týdny. Olej se zbarví červeně, nakonec jej slijeme do tmavých lahviček. Používá se i na otevřené rány, spáleniny –  i od slunce, na hojení poškozené a drsné pokožky, na modřiny, pro uvolnění namožených svalů a kloubů, při bolestech bederní páteře, ischiasu, revmatismu.

Třezalková tinktura – květy třezalky vložíme do nádoby a zalijeme vysokoprocentním čistým alkoholem. Necháme 3-4 týdny odstát na temném místě a poté přecedíme. Můžeme ji použít vnitřně i zevně. Vnitřní užití po kapkách při depresích, na zklidnění těla i mysli, při  nespavosti, průjmu. Vnější použití při bolestech svalů a kloubů.