Hemoroidy v těhotenství a po porodu

 

6 článek

Hemoroidy, hemeroidy jsou rozšířené a někdy až zánětlivé žilní pleteně v okolí konečníku, kde dochází k městnání krve. Projevují se především pálením, svěděním, bolestí, otokem, zánětem a někdy také krvácením nebo výhřezem hemoroidálních uzlů. Rozlišujeme hemoroidy vnější a vnitřní.
Hemoroidy jsou velmi nepříjemné potíže, které mohou postihnou kohokoliv z nás. Mohou se však objevit také v těhotenství nebo po porodu.

Hemoroidy v těhotenství


V těhotenství v těle koluje více krve a díky zvětšující se děloze roste také tlak na pánev a k městnání krve ve spodní části těla. V důsledku toho se zvyšuje tlak na cévy v oblasti konečníku.

Hemoroidy po porodu


Další příčinou je vysoký tlak v oblasti dna pánevního při samotném přirozeném porodu. U žen, které mají sklony k zácpě, se tento stav ještě zhoršuje námahou a tlakem při vyprazdňování. Léky na tyto potíže nemusejí být jediným řešením, ostatně v těhotenství a při kojení každá žena bedlivě střeží vše, co by mohlo ovlivnit zdraví miminka. Velmi účinná může být už samotná prevence. Níže najdete několik rad, jak těmto potížím předejít nebo je zmírnit.

Jak na hemoroidy


- Zařaďte do svého jídelníčku více vlákniny, která je obsažena v ovoci, zelenině, luštěninách a celozrnném pečivu. Můžete užívat také psylium nebo lněné semínko namočené v trošce vody.


- Dbejte na dodržování pitného režimu a na to, aby nedocházelo k zácpě. Naopak, pravidelná návštěva toalety je žádoucí. Vyhněte se pravidelnému užívání projímadel, mohou dlouhodobě poškodit střeva a vyprazdňovací návyk, dehydrovat, místo nich vám mohou pomoci např. zralé či sušené fíky nebo švestky.

- Zdravému trávení pomohou také probiotika a prebiotika – v zakysaných mléčných výrobcích (jogurt, jogurtové mléko, kefír), v kvašené zelenině (zelí, okurky, řepa, pickles), v kvasnicích, nepasterizovaném pivu, moštu, burčáku, v doplňcích stravy.

- Do stravy zahrňte vše, co obsahuje vitamín C a rutin – kromě jiných blahodárných účinků, přispívají k posílení žilní stěny.

- Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronem – pročistí tělo a pomůže Vám s vyprázdněním.