Léčba chladem – kryoterapie

abstract-22122_1280

Již staří egypťané a řekové znali léčebné účinky chladu, chladného prostředí či obkladů a sám Hippokratés se věnoval i léčbě chladem, protože objevil a vypozoroval, že chlad má na lidský organismus blahodárné účinky. Například že tiší bolest, zánět, otok a podobně. Mimo jiné i v období napoleonských válek, dle dochovaných záznamů, používali při amputaci na znecitlivění a zmírnění krvácení lékaři a felčaři obklady ze sněhu a ledu, pokud je tedy měli k dispozici.

Novodobou kryoterapii můžeme datovat na počátek 20. stolení, kdy japonec Toshira Yamauchi v roce 1978 zkonstruoval první kryokomoru. Díky technickému vývoji a pokroku, které umožnily zkapalňování a dlouhodobé uchovávání plynů, pak dochází k dalšímu zdokonalování léčby chladem – kryoterapie, a to hlavně pak v Německu a Polsku.

Kryoterapie, polárium, kryosauna

Při kryoterapii jako takové dochází k vystavení celého organizmu velmi nízkým teplotám v tzv. kryokomorách, kryosaunách, poláriích. Pacient je vybaven ústenkou, pokrývkou hlavy a ochranou chodidel a nejprve se aklimatizuje po dobu několika minut v komoře, kde panují teploty -40 až -60 stupňů kvůli a poté je po dobu 2-3 minut vystaven chladu v kryokomoře, kde jsou teploty okolo -100 až -150 stupňů. Celá procedura trvá několik minut.

Přínos kryoterapie na lidský organizmus

Při extrémně nízkých teplotách dochází k celkové mobilizaci organizmu. Zvyšuje se prokrvení a tím i zásobení těla kyslíkem a zvýší se metabolizmus. Odplavují se škodliviny, a to jak krevními, tak také lymfatickými cestami. Dochází ke stimulaci tvorby mnoha hormonů, např. i těch, jež podporují dobrou náladu - endorfinů. Imunitní systém je aktivován a s ním i protizánětlivé procesy v těle a snižuje se vnímání bolesti.

Lokální kryoterapie

Kromě celkové kryoterapie, se využívá také té lokální, kdy dochází k místní aplikaci chladu přímo v místě potíží. Obvykle je využívána v léčebně-rehabilitační (lokální kryoterapie)  a chirurgické praxi (kryochirurgie). Při kryochirurgii jsou extrémním chladem ničeny patologické tkáně pomocí speciálních přístrojů nebo sprejů, které většinou obsahují kapalný oxid dusnatý.

Při lokální terapii je chlad aplikován formou sprejů, gelů, studeným vzduchem, chladivých polštářků (kryosáčků), formou studené koupele nebo chůzí v ledové lázni (Priessnitzovy metody). Je využívána při revmatických a zánětlivých potíží pohybového aparátu, proti otokům, po operacích, při tlumení bolesti. Oproti celkové kryoterapii však nezpůsobuje celkové změny v celém organizmu, ale pouze lokálně.

Nejvýznamnější účinky lokální kryoterapie

 • Snížení zánětlivých procesů
 • Zmenšení otoků
 • Zastavení krvácení
 • Urychlení hojení poranění
 • Pooperační rehabilitace
 • Úleva od bolesti
 • Neinvazivní léčba žilních cest
 • Zvýšení pohyblivosti kloubů a zlepšení svalové činnosti a prokrvení při rehabilitaci
 • Léčba degenerativních a revmatických kloubních potíží
 • Při popáleninách
 • Odstranění svalových křečí
 • Léčba onemocnění svalů, šlach, podvrtnutí, mezižeberních nervů, sedacích nervů, bolesti v kříži a parézy
 • Kosmetické terapie - odstranění celulitidy, akné a jemných vrásek v obličeji

V naší řadě Hemorex jsme pozitivních účinků lokální kryoterapie využili u výrobku Hemorex kryo aplikátor, který přináší úlevu při potížích s vnějšími a vnitřními hemoroidy právě díky chladu.

Jedná se o zdravotnický prostředek I. třídy, který je určený pro opakované domácí použití. Je vyroben z medicinálního plastu. Uvnitř aplikátoru je neprodyšně umístěn gel, který má schopnost po delší dobu uchovávat chlad po zmrazení v domácích podmínkách - tedy v mrazničce. Po jeho namrazení po dobu 2-3 hodin je aplikován podobně jako čípek na 10 minut nebo do dosažení tělesné teploty, a to 2 a více krát za den.

Díky chladu pak dochází k úlevě od bolesti, svědění, pálení, krvácení, ke zmírnění otoku apod. Po aplikaci je nezbytné jej umýt a vydezinfikovat a umístit zpět do ochranného obalu, který je součástí balení. Hemorex kryo aplikátor je doporučen umístit znovu do mrazničky, kde bude připraven k dalšímu použití.

Díky tomu, že Hemorex kryo aplikátor neobsahuje žádné chemické ani jiné látky, je jeho použití zcela přirozené a bezpečné, bez kontraindikací a interakcí s dalšími léky či přípravky. Naopak je doporučeno jej kombinovat s jinými výrobky na hemoroidy, jako je například mast na hemoroidy. Je vhodný pro všechny, včetně těhotných a kojících žen po porodu. Více informací o tomto výrobku najdete ZDE.