Blog

 Hemorex o hemeroidech1                     Co to jsou hemeroidy - hemoroidy                     

Hemoroidy, hemeroidy nebo lidově zlatá žíla, trpí podle statistik až 75 % naší populace nad 35 let. Toto číslo však nebude přesné díky studu a pocitu trapnosti, jelikož se jedná o potíže velmi intimní a diskrétní. Zjednodušeně by se dalo říci, že jsou to vlastně zvětšené žíly v konečníku (křečové žíly). Problémy s hemoroidy přímo neohrožují náš život, ale určitě jej znepříjemňují a omezují.

Příčiny hemoroidů

Mezi hlavní viníky onemocnění patří především náš sedavý způsob života spojený s nedostatkem pohybu, kdy dochází k městnání krve v pánevní oblasti. Dále jsou to zácpa nebo průjem, nedostatečný pitný režim, dlouhé vysedávání na toaletě, strava chudá na vlákninu, zvýšení tlaku uvnitř konečníku. Tento je způsoben nejen namáhavým vyprazdňováním, ale také v těhotenství nebo po porodu. V neposlední řadě svou roli sehrává také dědičnost nebo různá onemocnění žilního systému. Rozlišujeme hemoroidy vnitřní a vnější.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy jsou uloženy hlouběji uvnitř konečníku a nějakou dobu nemusejí být patrné. Mohou však růst a vlivem tlaku vyhřeznout na povrch. V počáteční fázi mohou být zatlačeny zpět, v pokročilé to však již nelze a nezbývá než situaci řešit operativně. Mezi hlavní příznaky vnitřních hemeroidů patří pálení a svědění, které způsobuje podráždění konečníku a také krev ve stolici nebo na toaletním papíru. Vnitřní hemoroidy zpravidla nejsou bolestivé a pokud se bolest vyskytne, tak je to způsobeno trhlinkou – fisurou nebo ucpáním uzlin hemoroidálního uzle krevní sraženinou.

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy se vyskytují v okolí vyústění konečníku, krvácejí zcela výjimečně, zato jsou bolestivé, jelikož se vyskytují v oblati, kde je velké množství nervových zakončení. Projevují se jako namodralé uzlíky (podobně jako na nohách křečové žíly), ve kterých se městná sražená krev. Sražená krev se může buď vstřebat nebo uzlík praskne a krev odteče. Každopádně je doporučeno důsledné dodržování hygieny.

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

U žen hemoroidy mohou vzniknout v těhotenství, kdy rostoucí plod tlačí na okolní tkáně a dolní dutou žílu, kdy je průtok krve omezen a tělo natéká a také po porodu v důsledku silného tlaku. Příčinou hemoroidů v těhotenství může být také častá zácpa. Pokud žena netrpěla hemeroidy před těhotenstvím, mohou se potíže  samovolně upravit nebo ztratit.

Neléčené hemoroidy mohou ztrombotizovat – ucpat se krevními sraženinami, což se projevuje bolestí a silným nutkáním k vyprázdnění. Potíže bývají provázeny také jasně červeným krvácením, které může dlouhodobě vést až k chudokrevnosti. Problémy přičítané hemoroidům však mohou být známkou jiných, vážnějších nemocí. Proto své obtíže nikdy nepodceňujte. Pokud při svém samoléčení dlouhodobě nedosáhnete uspokojivých výsledků a hemeroidy se vám budou vracet, raději překonejte svůj stud a svěřte se do péče lékaře.

Projevy hemeroidů

  • Bolest
  • Svědění
  • Pálení
  • Krvácení (stolice, toaletní papír, prádlo)
  • Zánět
  • Otok
  • Pocit nedostatečného vyprázdnění
Konopí a CBD - Původ a léčebné účinky

Cannabis sativa - Konopí seté     Původ konopí Původ této rostliny bychom hledali ve...

Otázky a odpovědi na téma hemoroidy

Otázky a odpovědi na téma hemoroidy   Co to jsou hemeroidy - hemoroidy? Hemoroidy jsou žil...

Kokosový olej

Kokosový olej   Kokosový olej se získává ze zralých plodů – kokosů. Jsou to plody palmy kok...

Propolis

Propolis   Propolis je součástí Hemorex mastí a čípků na hemoroidy a tvoří jednu z hla...

Životospráva při hemoroidech

Strava Základním pilířem prevence vzniku hemoroidů je úprava stravy. Tato je ale důležitá i tehdy, ...

Léčba chladem – kryoterapie

Již staří egypťané a řekové znali léčebné účinky chladu, chladného prostředí či obkladů a sám Hippok...

Hemoroidy v těhotenství a po porodu

Hemoroidy, hemeroidy jsou rozšířené a někdy až zánětlivé žilní pleteně v okolí konečníku, kde docház...

Co to jsou hemoroidy

Hemoroidy, hemeroidy nebo lidově zlatá žíla, trpí podle statistik až 75 % naší populace nad 35 let. ...