Otázky a odpovědi na téma hemoroidy

 

Otázky a odpovědi na téma hemoroidy

Hemorex o hemeroidech1

 

Co to jsou hemeroidy - hemoroidy?

Hemoroidy jsou žilní pleteně nacházející se v konečníku. Má je opravdu každý, ale uvědomíme si je až tehdy, když začneme mít potíže. Hemoroidy na sebe obvykle upozorní různými projevy, jako je svědění, pálení, bolest, krvavé stopy na toaletním papíru, nepohodlí při sezení nebo pohybu. Rozlišujeme vnější a vnitřní hemeroidy, ale oboje mohou vystoupit vně.

 

Jsou hemoroidy nebezpečné?

Hemoroidy nebezpečné nejsou a neohrožují náš život. Určitě však sníží jeho kvalitu díky nepříjemným průvodním jevům. U lehčích forem mohou nepříjemné symptomy trvat jen pár dnů a poté se situace uklidní. V opačném případě je lepší navštívit lékaře, aby nám naše podezření vyvrátil nebo potvrdil a doporučil případnou léčbu.

 

Jsou nějaká další onemocnění, která se projevují podobně jako hemeroidy?

Častným a výše již zmiňovaným příznakem hemoroidů je krvácení, které může provázet i mnohem závažnější onemocnění, jako je konečníkový nebo tračníkový nádor. Proto je dobré se u lékaře vždy přesvědčit, jak na tom jsme. Hemoroidy nikdy nevedou ke vzniku rakoviny, ale mohou ji “maskovat”.

 

Jak se stanovuje diagnóza?

Lékař provede rektální vyšetření pomocí rektoskopu nebo kolonoskopie. Pomocí přístrojů je rektální trakt vyšetřen a je stanovena diagnóza a následují doporučení či léčba.

Myšlenka na takovýto druh vyšetření není zrovna nejpříjemnější, ale realita je daleko jednodušší a ve skutečnosti se není nutné ničeho obávat. Pouze u kolonoskopie je potřeba se na vyšetření připravit předem, a to jemnou dietou a drinkem, který připraví střevo k vyšetření. Samotný zákrok se provádí při lokálním znecitlivění, tudíž není ani bolestivý a pacient může být ihned seznámen s výsledkem.

 

Co vede k potížím s hemoroidy?

Potíže mohou být způsobeny tlakem na žíly v oblasti dna pánevního. Příčinou takového tlaku bývá například těhotenství, samotný porod, zvedání příliš těžkých břemen, časté sezení, zácpa nebo naopak potíže s častými průjmy.

 

Jsou hemeroidy časté?

Hemeroidy jsou časné a postihují jak ženy, tak i muže, obvykle mezi 40 a 50 lety.  Hemoridy postihují také těhotné či kojící ženy a dokonce i děti. Ženy údajně trpí hemoroidy častěji než muži v důsledku právě těhotenství, porodu a zácpy, kterou ženy trpí daleko častěji než muži.

 

Jsou hemoroidy nakažlivé?

Hemoroidy rozhodně nakažlivé nejsou. Je to patologické onemocnění, které nezpůsobují ani viry, ani bakterie, které by je mohly přenést. Jejich původ je čistě mechanický.

 

Co dělat, když trpíte hemoroidy?

Hygiena - je naprosto nezbytná. Pokud je to možné, doporučuje se provést hygienu po každé stolici. Nejlépe vlažnou vodou a pokud tato možnost není, náš trh nabízí širokou škálu vlhčených hygienických ubrousků. Při hemeroidech je nezbytné zabránit případné infekci.

 

Pravidelná stolice - zabrání zácpě, která by potíže s hemeroidy dále zhoršovala.

Vhodná strava - strava bohatá na vlákninu a tekutiny zamezí vzniku zácpy nebo průjmu, což je velmi žádoucí. Proto je potřeba do jídelníčku zařadit více zeleniny, ovoce, obilovin, luštěnit atd. Také nám napomůže s kontrolou celkové tělesné hmotnosti, což se rovněž při potížích s hemoroidy projeví pozitivně.

Sportovní a fyzické aktivity - svižná chůze, klus, běh, cvičení, plavání - všechny tyto aktivity pomůžou rozhýbat střeva - peristaltiku. V neposlední řadě jsou velmi prospěšné k celkovému posílení naší imunity a celkové odolnosti.

 

Co nedělat, když trpíte hemeroidy?

  • Zácpa, častý průjem, opakované užívání projímadel
  • Zvedání a nošení těžkých břemen
  • Nedostatek pohybu a dlouhé sezení
  • Sporty, u kterých se pouze sedí - jízda na kole, na koni atp.
  • Strava chudá na vlákninu, přemíra alkoholu, kávy, ostrých jídel