Kokosový olej

Kokosový olej

 

kokosová palma

Kokosový olej se získává ze zralých plodů – kokosů. Jsou to plody palmy kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera). Tato palma se vyskytuje především v tropických oblastech kolem moří a velkých řek a její plody a olej jsou důležitým zdrojem výživy obyvatel v těchto oblastech. Pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie a pěstuje se již přibližně přes 3000 let. Mezi první záznamy o jejím pěstování patří například spisy pocházející z Indie kolem roku 1000 př.n.l.

Skořápky ořechů se používaly a používají k výrobě misek nebo knoflíků, ale nejdůležitější  a nejzajímavější částí tohoto plodu – semene - je dužina a kokosové mléko a olej.

kokosový ořech

Kokosový olej se získává lisováním dužin plodů a vyskytuje se v různé kvalitě. Tím nejkvalitnějším je lisovaný za studena – RAW – odstředění čerstvé dužiny při teplotách

do 42o C. Dále je to panenský a extra panenský, který se získává z usušené a opět zvlhčené dužiny, z této vzniká kokosové mléko, které se dále lisuje. Pak je to olej rafinovaný – ten se získává při vyšších teplotách, kdy je zbaven vůně i chuti a bohužel tím přichází i o výživové hodnoty, čímž se stává nejméně kvalitním. Kokosový olej je velmi termostabilní a to znamená, že se i při vysokých teplotách nepřepaluje a je tedy vhodný i na smažení. Odolává také žluknutí a proto je jeho trvanlivost až dva roky.

Kokosový olej má řadu zdravotních i kosmetických benefitů a využívá se nejen v potravinářství, ale i v kosmetickém průmyslu. Snadno se vstřebává v organizmu a díky svému složení dokáže pronikat do větší hloubky pokožky.

 

Zdravotní benefity kokosového oleje

Kokosový olej je antimikrobiální, antiseptický, mírně protizánětlivý, detoxikační, podporuje správnou funkci trávicího systému a štítné žlázy, díky tomu pomáhá při hubnutí, zlepšuje vstřebávání živin do těla a zvyšuje imunitu. Údajně zabraňuje množení viru HIV, snižuje rizika spojená s kardiovaskulárním onemocněním a diabetes. Kokos se po celém světě využívá na nekonečné množství onemocnění, infekcí a poranění, například nemoci dýchacích cest, astma, ledvinové kameny, bolesti zubů, záněty.  Je důležitou součástí stravy např. i sportovců, protože obsahuje typy tuků – lipidů, které jsou využity organismem jako zdroj energie a neukládají se do tukové tkáně.

kokosové mléko 

Kosmetické benefity kokosového oleje

V kosmetice je vhodný na akné, ekzémy, lupénku, plísně, kvasinky, opruzeniny nebo extrémně suchou pokožku. Zpomaluje tak stárnutí pokožky, pleť zjemní, posilí a zpevní tkáň, také ochrání před poškozením UV zářením. Kokosový olej je vhodný i na svědivou pokožku hlavy trpící lupy, vlasům navíc dodá lesk a zdravější vzhled. Snad jedinou nevýhodou je jeho komedogennost, tedy může ucpávat póry a nedoporučuje se na mastnou pleť.

 

Kokosový olej je jednou ze dvou součástí našich Hemorex přírodních čípků na hemoroidy, kdy spolu s propolisem vytváří jedinečnou kombinaci pro zmírnění a úlevu potíží spojených s hemoroidy.

 

 zelený kokos