Propolis

Propolis

propolis

 

Propolis je součástí Hemorex mastí a čípků na hemoroidy a tvoří jednu z hlavních účinných složek působících na hojení, proti bolesti, bakteriím a virům, jako dezinfekce, takže si pojďme tento včelí poklad trochu přiblížit.

Propolis je nazýván také včelí tmel, smoluňka atd.  Jedná se o pryskyřičnou látku, která vzniká jako produkt činnosti včel. Pryskyřičné látky sesbírané z rostlin pak včely mísí se slinami a tak vzniká propolis. Může mít nejrůznější odstíny od žlutozelené až po tmavě hnědou barvu. Právě podle zabarvení se pozná jeho stáří - nejstarší je tmavě hnědý a žlutozelené zbarvení poukazuje na nový propolis.

V úle propolis včely používají nejen jako stavební materiál, ale především,a to hlavně, jako ochranu úlu. Propolis je účinný proti virům, bakteriím, houbám a plísním a včely jím vystýlají buňky pláství nebo zatmelují trhliny a díry v úle. Pokud do úlu vnikne nějaký větší hlodavec a uhyne tam, včely jej celého pokryjí souvislou vrstvou propolisu, aby ochránily úl před rozkládajícím se tělíčkem a nákazou, která by ohrozila včelstvo. Propolisem jsou pokryty také vnitřní stěny úlu. V teplejším počasí se z propolisu do okolí uvolňují těkavé látky, takže i ovzduší je dokonale vydezinfikováno.

Jeho složení se liší, podle oblasti a porostu rostlin, kde včelky sbírají. Ale hlavními složkami jsou různé pryskyřice, včelí vosk, éterické oleje, pyl. Je plný bioaktivních a zdraví prospěšných látek, nejvíce je v něm obsaženo vitamínů skupiny B.

 V chladu je propolis tvrdý, ale při pokojové teplotě se stává měkkým a tvárným. Využívá se k výrobě mastí a tinktur.

 

Včelky od Jany

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení