Propolis
Propolis je součástí Hemorex mastí a čípků na hemoroidy a tvoří jednu z hlavních účinných složek působících na hojení, proti bolesti, bakteriím a virům, jako dezinfekce, takže si pojďme tento včelí poklad trochu přiblížit.
Propolis je nazýván také včelí tmel, smoluňka atd. Jedná se o pryskyřičnou látku, která vzniká jako produkt činnosti včel. Pryskyřičné látky sesbírané z rostlin pak včely mísí se slinami a tak vzniká propolis. Může mít nejrůznější odstíny od žlutozelené až po tmavě hnědou barvu. Právě podle zabarvení se pozná jeho stáří - nejstarší je tmavě hnědý a žlutozelené zbarvení poukazuje na nový propolis.
V úle propolis včely používají nejen jako stavební materiál, ale především,a to hlavně, jako ochranu úlu. Propolis je účinný proti virům, bakteriím, houbám a plísním a včely jím vystýlají buňky pláství nebo zatmelují trhliny a díry v úle. Pokud do úlu vnikne nějaký větší hlodavec a uhyne tam, včely jej celého pokryjí souvislou vrstvou propolisu, aby ochránily úl před rozkládajícím se tělíčkem a nákazou, která by ohrozila včelstvo. Propolisem jsou pokryty také vnitřní stěny úlu. V teplejším počasí se z propolisu do okolí uvolňují těkavé látky, takže i ovzduší je dokonale vydezinfikováno.
Jeho složení se liší, podle oblasti a porostu rostlin, kde včelky sbírají. Ale hlavními složkami jsou různé pryskyřice, včelí vosk, éterické oleje, pyl. Je plný bioaktivních a zdraví prospěšných látek, nejvíce je v něm obsaženo vitamínů skupiny B.
V chladu je propolis tvrdý, ale při pokojové teplotě se stává měkkým a tvárným. Využívá se k výrobě mastí a tinktur.