Životospráva při hemoroidech

Strava

Základním pilířem prevence vzniku hemoroidů je úprava stravy. Tato je ale důležitá i tehdy, když už tyto potíže bohužel máte. Strava by měla mít takovou skladbu, aby bránila vzniku zácpy a naopak podporovala pravidelné vyprazdňování. Měla by obsahovat velký podíl vlákniny. Vláknina je obsažena v celozrnném pečivu, luštěninách, natural rýži, čerstvém ovoci a zelenině, v ořechách a semínkách. Ovoce a zelenina jsou však také bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, z nichž jsou pro pevnost žilní stěny významné  zejména vitamíny C, E, K, P. Vitamíny lze užívat také ve formě doplňků stravy, ale přirozeně obsažené v ovoci a zelenině, se v těle lépe vstřebají a zužitkují. Čeho byste se měli naopak vyvarovat, jsou rafinované cukry, kořeněná a smažená jídla.

5 článek

Pitný režim

Pitný režim je nedílnou součástí úpravy vašeho jídelníčku. Denně byste měli vypít 1,5 – 2 litry tekutin. Množství je ale určeno pohybovými aktivitami a ročním obdobím nebo počasím. V letním horku, kdy si vyrazíte na svižnou procházku, budete vaše tělo potřebovat i více než 2 litry tekutin a naopak. Nejvhodnější je čistá voda nebo bylinné čaje, pokud možno neslazené. Do pitného režimu naopak nebudeme započítávat kávu, kakao, kolové nápoje a alkohol. Tyto se obecně doporučuje omezit, a to nejen při onemocnění hemoroidy.

slice-of-lemon-2135548_1280

Pohyb

To, že je pohyb prospěšný pro naše tělo, je chronicky známá věc, ale je potřeba to neustále zdůrazňovat. Ovlivňuje naši imunitu, dýchací a kardiovaskulární systém, ale také trávení, protože napomáhá a podporuje činnost střev a to je důležitý prvek v obraně před zácpou. Ideální je jakýkoliv sport, až na cyklistiku, jízdu na rotopedu a posilování, kdy dochází k námaze při zvedání těžkého závaží. Pokud sportu zrovna neholdujete, zkuste si denně udělat menší svižnější procházku nebo vyběhnout schody. Velmi prospěšné jsou také speciální cviky na posílení svalů pánevního dna a svěračů konečníku. Tímto je například tzv. PLANK – tedy prkno nebo střídavé stahování a uvolňování těchto svalů. Jednoduše zatnout svaly, držet několik sekund a uvolnit a znovu několikrát opakovat. Toto cvičení má obrovskou výhodu, že jej můžete provozovat kdekoliv i na zastávce MHD.

running-573762_1280

Zácpa

Zácpa je problém, který k rozvoji hemoroidů určitě přispěje, a proto je potřeba se jí vyhýbat. Souvisí s výše uvedeným jídelníčkem, pohybem a pitným režimem. Je potřeba vytvořit si pravidelný reflex a snažit se nic neoddalovat, až se to bude lépe hodit. Velmi účinným pomocníkem je po ránu na lačno vypít sklenici vlažné nebo teplé vody. Pokud se zácpou opravdu bojujete a nejde to jinak, můžete použít některé ze šetrných projímadel, jako je například glycerinový čípek, psylium, fíky nebo sušené švestky, lněné semínko apod.

1 hemoroidy - článek

Intimní hygiena

Pokud bojujete s hemoroidy, tak jistě víte, že samotný toaletní papír nestačí. V domácích podmínkách je vše snazší a pohodlnější a bidet nebo sprcha a měkký ručník vše vyřeší. Ale v práci a na cestách je vše jinak a tam je dobré se vyzbrojit speciálními vlhčenými ubrousky na hemoroidy. S tím souvisí také volba vhodného spodního prádla, které by mělo být prodyšné a z přírodních materiálů, protože to syntetické může vaše potíže zhoršit. Je potřeba také zmínit, že byste se při hemoroidech měli vyhýbat koupelím v horké vodě, a to například i v lázních nebo termálních koupelích.

blossom-233838_1920